Kako zdraviti vraščen noht na nogi pri mladoletnikih
Vraščen noht na nogi je pri otrocih in mladoletnikih izjemno pogost pojav.
Če se robovi nohta vraščajo v kožno gubo (obnohtje), povzročajo pritisk, oteklino in rdečino, pogosto se tkivo vname in ognoji.
Če prizadetega nohta ne oskrbimo takoj, ko se pojavi bolečina in prsta ne zdravimo, lahko pride do povečanega gnojnega izcedka, v nohtnem kanalu pa se pojavi vneto tkivo.
V takem skrajnem primeru moramo takoj obiskati zdravnika, ki odloči, ali bo vnetje zdravil z antibiotiki ali pa pacienta napoti na operacijo.
Da bi preprečili take neprijetne in boleče nadloge, ki prizadenejo mnogo odraslih in so izjemno pogoste pri otrocih in mladostnikih je pomembno, da nohte strižemo čim bolj naravnost in ne puščamo »špičk in vogalčkov«. Vedno poskrbimo tudi, da so nohtni kanali »prehodni« in da obnohtna kožica ni poškodovana.
Za najpogostejše vzroke za vraščen noht na nogi pri otrocih in mladostnikih štejemo obliko nohta in prsta, preozko ali premajhno obutev, nepravilno striženje, poškodbe, pogosta pa je tudi dedna predispozicija.
Takoj ko otrok omeni, da ga boli prst ali se pojavi rdečina, je potrebno ukrepati.
V prvi fazi lahko še pomaga pediker in noht pravilno obreže.
Pediker lahko tudi svetuje namestitev sponke, kar povzroči praktično takojšnje olajšanje, saj sponka dvigne robove nohta.
Ker z rastjo nohta sponka zgublja oporo, jo je treba sčasoma zamenjati, nadomestiti z novo.
Običajno postopek ponovimo dvakrat do trikrat in problema vraščanja nohta mladostnika ni več.
Jana Polajnar, pedikerka (Medicinska pedikura, pedikura za diabetike in starostnike)
Potrebujete pedikuro in živite v Sežani ter okolici (okolica Trsta, Kozina, Dutovlje, Divača...) ? Potem pokličite na 031-777-685 Hvala, Jana Polajnar
|